Zielona karta

 

Bycie stalym rezydentem (posiadanie tzw. zielonej karty) jest przywilejem, nie zas prawem. W pewnych okolicznosciach wladze Stanów Zjednoczonych moga odebrac status stalego rezydenta. Konieczne jest utrzymywanie statusu stalego rezydenta, jezeli chce sie mieszkac i pracowac w Stanach Zjednoczonych, a pewnego dnia zostac obywatelem USA

 

Utrzymywanie statusu Stalego Rezydenta

 

Istnieja pewne wymogi zwiazane z utrzymaniem statusu stalego rezydenta. Trzeba równiez o nich pamietac, jezeli w przyszlosci planuje sie skladanie wniosku o obywatelstwo USA.

 

  • Nie nalezy opuszczac Stanów Zjednoczonych na dluzszy czas ani przenosic sie do innego kraju w celu zamieszkania tam na stale (trzeba byc w kraju minimum 30 miesiecy na 5 lat).

  • Nalezy skladac federalne, stanowe zeznania podatkowe, a w odpowiednich przypadkach równiez lokalne zeznania podatku dochodowego.

  • Nalezy zarejestrowac sie w Komisji Poborowej (Selective Service) – dotyczy mezczyzn w wieku 18 - 26 lat.

  • Nalezy powiadamiac DHS o zmianie adresu.

 

 

Utrzymanie statusu imigracyjnego

 

Stali rezydenci, którzy opuszczaja Stany Zjednoczone na dluzszy czas, i którzy nie moga udowodnic swojej intencji stalego zamieszkania w Stanach Zjednoczonych, moga utracic status stalego rezydenta. Wielu imigrantów uwaza, ze mozna mieszkac za granica pod warunkiem, ze wraca sie do USA co najmniej raz w roku. Nie jest to prawda.

 

Jezeli planuje sie pozostanie poza granicami USA przez okres przekraczajacy 12 miesiecy, nalezy zwrócic sie o tzw. “re-entry permit” (zwany popularnie „bialym paszportem”) przed opuszczeniem kraju. „Bialy paszport” mozna okazac sie w miejscu przekraczania granicy USA zamiast wizy lub Karty Stalego Rezydenta.

 

Posiadanie „bialego paszportu” nie gwarantuje zgody na wjazd do Stanów Zjednoczonych w chwili powrotu, ale ulatwia udowodnienie, iz wraca sie z tymczasowej wizyty za granica. Dodatkowe informacje mozna uzyskac w najblizszym konsulacie Departamentu Stanu za granica.

 

 

Rejestracja w Komisji Poborowej (Selective Service)

 

Mezczyzni w wieku lat 18 - 26 musza zarejestrowac sie w komisji poborowej Selective Service. Rejestracja oznacza zgloszenie rzadowi gotowosci do sluzby w Silach Zbrojnych USA. W chwili obecnej Stany Zjednoczone nie prowadza poboru do sluzby wojskowej. Oznacza to, iz stali rezydenci i obywatele nie musza sluzyc w Silach Zbrojnych, chyba ze maja na to ochote.

 

Mozna zarejestrowac sie w urzedzie pocztowym Stanów Zjednoczonych lub za posrednictwem Internetu. Rejestracji za posrednictwem internetu mozna dokonac odwiedzajac witryne internetowa Selective Service: http://www.sss.gov. Aby skontaktowac sie z przedstawicielem Selective Service, mozna zadzwonic pod numer 847-688-6888. Nie jest to rozmowa bezplatna.

 

Rezydenci warunkowi

 

Niektóre osoby przebywajace w USA posiadaja status rezydenta warunkowego (conditional resident, CR). CR to osoba, która zawarla zwiazek malzenski z obywatelem lub stalym rezydentem USA nie wczesniej niz na dwa lata przed przyznaniem jej statusu stalego rezydenta. Jezeli taka osoba posiada dzieci, one równiez uzyskuja status CR. Taki sam status warunkowy maja równiez niektórzy imigranci - inwestorzy.

 

CR ma te same prawa i obowiazki co staly rezydent. Rezydenci warunkowi musza zlozyc formularz , Petition to Remove the Conditions on Residence (Petycja o Zniesienie Warunków Rezydencji) lub formularz , Petition by Entrepreneur to Remove Conditions (Petycja Przedsiebiorcy o Usuniecie Warunku), w ciagu dwóch lat od uzyskania statusu warunkowego rezydenta. Data ta zbiega sie zwykle z terminem wygasniecia Karty Stalego Rezydenta. Formularze te nalezy zlozyc w ciagu 90 dni przed uplywem drugiej rocznicy uzyskania statusu warunkowego rezydenta. W przeciwnym razie traci sie swój status imigracyjny.

 

Skladanie formularza o zdjecie warunku z zona lub mezem

 

Osoby, które uzyskaly status rezydenta warunkowego i imigrowaly po zawarciu malzenstwa z obywatelem lub stalym rezydentem, musza zlozyc wraz ze swoim wspólmalzonkiem formularz w celu usuniecia warunku nalozonego na status stalego rezydenta. W niektórych okolicznosciach nie ma obowiazku skladania formularza razem z mezem lub zona. Jezeli malzenstwo ze wspólmalzonkiem zakonczylo sie lub jezeli wspólmalzonek dopuscil sie maltretowania, wtedy mozna zlozyc formularz samodzielnie.

 

Ofiary przemocy domowej

 

Ofiary przemocy domowej moga uzyskac pomoc za posrednictwem National Domestic Violence Hotline Ustawa o Zapobieganiu Przemocy Wobec Kobiet (Violence Against Women Act) pozwala wspólmalzonkom i dzieciom obywateli amerykanskich i stalych rezydentów – ofiar przemocy domowej – na skladanie wniosków we wlasnym imieniu o status stalego rezydenta.

 

 

 

WIZA STUDENCKA F-1

 

Z reguły wizy F, J, i M są uważane za wizy „studenckie". Wiza F jest najczęściej wydawaną wizą. Jest to wiza dla studentów z zagranicy, którzy chcą studiować w USA w pełnym wymiarze godzin (oznacza to najczęściej 12 kredytów na semester, cztery trzykredytowe zajęcia). Wymóg studiowania w pełnym wymiarze jest brany bardzo poważnie, odstępstwa zezwalane są jedynie w nadzwyczajnych okolicznościach takich jak poważna choroba. W czasie trwania semestru student może pracować na uczelni lub na miasteczku studenckim „na pół etatu" (do 20 godzin tygodniowo). W czasie letnich wakacji posiadacz wizy F może pracować na cały etat. Podjęcie pracy poza uczelnią może zakończyć się wydaleniem z USA, jeśli władze imigracyjne się o tym dowiedzą. Teoretycznie możliwe jest otrzymanie pozwolenia na pracę poza uczelnią w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej, ale zgody takie wydawane są niezmiernie rzadko. Posiadacze wizy F-2 czyli współmałżonkowie studentów (z wizą F-1) mają kategoryczny zakaz pracy i nie otrzymują pozwolenia na pracę. By otrzymać wize F-1 wymóg znajomości języka angielskiego nie jest konieczny, jakkolwiek szkoły zazwyczaj żądają od międzynarodowych studentów zdania egzaminu TOEFL sprawdzającego fachową znajomość języka angielskiego czy też egzaminów GRE czy LSAT. Wiza F pozwala na otrzymanie prawa jazdy w Stanach Zjednoczonych. Turystyczną wizę B-2 można zamienić na F-1 wysyłając do władz imigracyjnych petycję I-539. Nie należy tego jednak robić zaraz po przyjeździe do USA ponieważ może sie to wydać podejrzane i petycja zostanie odrzucona. Wizę F-1 można natomiast zamienić na H-1B po ukończeniu studiów. Posiadacz wizy F-1, pozbawiony statusu ( jeśli dany mu zostanie 60 dniowy termin by opuścić USA), nie może się starać o inną wizę.

 

Student może zmieniać szkoły, ważne jest jednak by wysłał do władz imigracyjnych formularz I-20AB, wydany przez nową szkołę. Po ukończeniu dwóch semestrów, można się starać o Optional Practical Training, czyli praktykę na rok po otrzymaniu dyplomu

 

Wizy studenckie F-1, zawsze upewnij sie czy aby napewno twoje dokumenty do zmiany statusu z wizy turystycznej na wize studencka sa prawidlowo przygotowane, nie wystarczy wyslac tylko podstawowe dokumenty do urzedu poniewaz aplikacje beda odrzucone, prawo immigracyjne bardzo zaostrzylo swoje wymogi odnosnie tej kwesti i aby pozytywnie rozpatrzyli twoja sprawe nalezy bardzo starannie przygotowac cala sprawe, jesli jednak nie zaspokoisz ich wymagan na poczatku otrzymasz niebieski list i to juz jest czerwone swiatlo, dlatego w takim przypadku trzeba natychmiast skorzystac z fachowej pomocy. Jednakze jesli dojdzie do tego , ze w koncowym efekcie dostaniesz odmowe to masz jeszcze szanse otrzymac pozytywna decyzje w procesie odwolania i w tym przypadku zapraszamy do naszego biura , ktore ci zagwarantuje w 100% pozytywne zalatwienie sprawy.

 

ZMIANA STATUSU PRZEZ ZAWARCIE MAŁŻEŃSTWA

 

Osobom, które zawarły związek małżeński z obywatelem amerykańskim lub posiadaczem Zielonej Karty i wystapiły o zmianę statusu w ciągu dwóch lat od daty zaślubin, przyznawana jest jedynie tak zwana „warunkowa" rezydencja. „Warunkową rezydencję można zmienić na stałą, składając petycję w 90 dni przed upłynięciem drugiej rocznicy ślubu. Celem petycji jest udowodnienie, że związek małżeński został zawarty w dobrej wierze. Jeśli jednak małżonkowie rozwiodą się przed złożeniem formularza o zniesienie warunku z karty czyli przedluzenie na stala zielona karte, osoba składająca petycję musi dowieść, że małżeństwo zostało zawarte z właściwych powodów.

 

Jesli nie ulozylo sie w Twoim malzenstwie tak jak zaplanowales , i jestes posiadaczem tymczasowej zielonej karty zglos sie do nas przedluzamy zielone karty nawet w trudnych przypadkach.

 

  • Usuniecie warunku z dwuletniej , warunkowej zielonej karty na wniosku ,moze byc oparte na dwoch podstawach. Pierwsza to podpis-zgoda wspolmalzonka obywatela, w tym dolaczone dowody idealnego wspolzycia malzenskiego w ciaglu ubieglych dwoch lat. Druga podstawa, bez zgody czy nawet wiedzy wspolmalzonka-obywatela, to albo udowodnione maltretowanie czy znecanie sie malzonka –obywatela USA nad zona czy mezem lub prawomocny koncowy wyrok rozwodowy wydany przez Sad Najwyzszy.Sam process rozwodowy , ktory nie jest jeszcze sfinalizowany w momencie skladania wniosku o zniesienie warunku na dwuletniej zielonej karcie , nie jest wystarczajacy I moze doprowadzic do odebrania stalego pobytu a w nastepstwie deportacji. Rozwod musi byc oficjalnie podpisany – Judgment of Divorce.

 

  • W przypadku kiedy wszystkie formalnosci byly zalatwione poprawnie I wraz z wnioskiem byly wyslane dowody idealnego wspolzycia , to process usuniecia warunku za pomoca wniosku powinien trwac od roku do trzech lat.Oficjalnie potwierdzenie przyjecia wniosku jest jednoczesnie przedluzeniem stalego pobytu na jeden rok.Wniosek musi byc zlozony w okresie 90 dni przed wygasnieciem waznosci warunkowej zielonej karty.Nawet jeden dzien opoznienia moze spowodowac automatyczne skierowanie na deportacje!

 

TYMCZASOWEJ ZIELONEJ KARCIE MUSI BYC ZLOZONY W OKRESIE 90 DNI PRZED WYGASNIECIEM JEJ WAZNOSCI!!! NAWET JEDEN DZIEN OPOZNIENIA MOZE SPOWODOWAC AUTOMATYCZNE SKIEROWANIE NA DEPORTACJE!!!

 

SPRAWY IMIGRACYJNE: